Blog poświęcony mało znanej parasomnii polegającej na podejmowaniu aktywności seksualnej przez sen.
Blog > Komentarze do wpisu
Seksomnia u pacjentów z zaburzeniami snu

W dniach 5 –9 czerwca 2010 w San Antonio w stanie Teksas odbyło się 24 doroczne spotkanie stowarzyszeń skupiających specjalistów medycyny snu. Podczas tej konferencji zaprezentowano plakat dotyczący seksomnii.

Sharon A.Chung z zespołem dr. Shapiro zabrała się za analizę dokumentacji pacjentów, którzy mieli zaburzenia snu i byli przyjmowani celem wykonania polisomnografii. Dano im do wypełnienia ankietę. Ci, którzy odpowiedzieli twierdząco w pytaniu o to, czy podejmowali aktywność seksualną przez sen zostali uznani za chorych na seksomnię.

Przeanalizowano wyniki od 832 osób (428 mężczyzn i 404 kobiet). Aż u 7,6% wykryto seksomnię (prawie cztery razy częściej u mężczyzn niż u kobiet)! Zdecydowana mniejszość z nich miała objawy innych zaburzeń snu. Osoby zgłaszające seksomnię miały objawy bezsenności, zmęczenia i depresji, ale nie miały one większego nasilenia niż u innych pacjentów z zaburzeniami snu. Badaczka poszukiwała też czynników sprzyjających seksomnii. Jej wyniki wykazały, że osoby chorujące na seksomnię nie spożywają częściej kofeiny, ani nie palą, za to spożycie narkotyków o alkoholu jest u nich istotnie większe niż w pozostałej części próby.

Najbardziej w tych wynikach zaskakuje fakt, że seksomnia rzadko współwystępuje z innymi parasomniami. Najważniejszym wnioskiem wydaje się uwaga praktyczna, by włączać pytania o seksomnię do wywiadu lekarskiego w klinikach zaburzenia snu, bo nie jest to powszechną praktyką. Godny podkreślenia jest także fakt, że te wyniki dotyczą wyłącznie osób z zaburzeniami snu, a nie ogółu populacji.

Źródło: Chung SA, Yegneswaran B, Natarajan A, Trajanovic N, Shapiro CM. Frequency of sexsomnia in sleep clinic patients. Sleep Vol. 33, Abstract Supplement, 2010, p. A226.

niedziela, 01 sierpnia 2010, agata6500

Polecane wpisy

  • najstarsze doniesienie o seksomnii

    Seksomnia jest ujmowana naukowo od niedawna, tak się przynajmniej najczęściej podaje w piśmiennictwie. Tymczasem, okazuje się, że pierwszy opis objawów mogących

  • publikacja o seksomnii

    Organizatorzy konferencji w Bydgoszczy planują wydać publikację pokonferencyjną nakładem uczelnianego wydawnictwa. Zaproszono mnie do współpracy i poproszono o

  • praca o seksomnii najlepsza

    Z przyjemnością informuję, że na konferencji w Bydgoszczy praca o seksomnii otrzymała główną nagrodę oraz uznano ją za najlepszą na całej konferencji. Padło wie

Komentarze
edw.ard
2012/05/01 22:29:59
SEKSOMNIA U PACJENTÓW, A OPTYMISTYCZNA ENERGIA DLA KOMÓREK NERWOWYCH NASZEGO MÓZGU. CHOROBY CZŁOWIEKA W XXI WIEKU. ODŻYWIANIE/INFO. (BIOLOGICZNA POMOC !!). *****

PRAWIDŁOWA, PROZDROWOTNA METODA ODŻYWIANIA:
Tzw. dla współczesnego człowieka powinna AKCEPTOWAĆ wszelkie uwarunkowania naszej przyrody, ewolucją narzucone REGUŁY. Stanowi to trudny problem, ale bez badań; krew, wydzieliny, wydaliny, pierwiastki włosa, jest to absolutnie niemożliwe.

WTEDY MOŻNA TYLKO PRZERZUCAĆ SIĘ PSEUDO REGUŁAMI:
Na węch i czucie, również przypuszczenia. Kto zada sobie trud i zbada jak podnosi się poziom cukru przy poszczególnych produktach, jaki jest wpływ tłuszczów i jak, tj. w jakiej ilości się odkładają, jak organizm oddziaływuje na rodzaje białek itd. to wyniki dla wszystkich ludzi są niemal identyczne ew. drobna skala technicznego błędu.

A WIĘC; PRZY ZWALCZANIU CHORÓB/OTYŁOŚCI, WAŻNA JEST WIEDZA:
Klasyfikująca pożywienie na kategorie uwzględniające zawartość wszelkich tłuszczów, NISKICH węglowodanów, WYSOKICH węglowodanów; tj. tych które sprzyjają powstawaniu otyłości i cukrzycy typu 2, a które nie, oraz pozostałych składników. Stosunkowo prostym jest zaznajomić się z tabelami pożywienia wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu. To wystarcza, aby samemu DECYDOWAĆ o łatwym doborze składników swojej diety, co stanowi na szczęście, rozwiązanie trudnego problemu dotyczącego zwalczania wszelkich chorób. Lekarz rodzinny zdecydowanie, też nam to potwierdzi.

Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL
ADRES_______: www.instytutirl.com.pl/

BH.305.
ENGLISH VERSION: www.instytutirl.com.pl/index9.php

Biologia, medycyna.

Licznik odwiedzin: Internetowe liczniki DISCLAIMER: Zawartość bloga ma służyć wyłącznie popularyzacji wiedzy na temat seksomni i rekrutacji osób chętnych do udziału w anonimowym i dobrowolnym badaniu naukowym lub podzielenia się po prostu własnymi doświadczeniami. W żadnym razie nie można traktować treści tu zawartych jako porady lekarskiej! polska baza stron