Blog poświęcony mało znanej parasomnii polegającej na podejmowaniu aktywności seksualnej przez sen.
poniedziałek, 02 sierpnia 2010
Seksomnia w serialu

24 września 1995 roku ukazał się pierwszy odcinek 4. sezonu serialu „Mad About You” (pol. „Szaleję za tobą”). Nosił tytuł „New sleep-walking PLUS”. Był on w całości poświęcony... seksomnii. Fabuła odcinka koncentruje się wokół nocnego seksu Paula i Jamie. Paul nie pamięta całego wydarzenia, za to jego partnerka jest zachwycona. Opowiada mu, że był bardziej bezpośredni, mniej zahamowany, pierwotny, nie rozmawiał podczas tej aktywności. Z dalszej części odcinka dowiadujemy się, że seks przez sen trwał godzinę. Jeden z kolegów Paula pyta go „Skoro byłeś tak dobry, to czemu się nie obudziłeś?”.

Nie wiadomo, czym inspirowali się autorzy odcinka. Może wymyślili ten epizod, lub wiedzieli coś na temat takich zdarzeń w swoim najbliższym otoczeniu?

niedziela, 01 sierpnia 2010
Seksomnia u pacjentów z zaburzeniami snu

W dniach 5 –9 czerwca 2010 w San Antonio w stanie Teksas odbyło się 24 doroczne spotkanie stowarzyszeń skupiających specjalistów medycyny snu. Podczas tej konferencji zaprezentowano plakat dotyczący seksomnii.

Sharon A.Chung z zespołem dr. Shapiro zabrała się za analizę dokumentacji pacjentów, którzy mieli zaburzenia snu i byli przyjmowani celem wykonania polisomnografii. Dano im do wypełnienia ankietę. Ci, którzy odpowiedzieli twierdząco w pytaniu o to, czy podejmowali aktywność seksualną przez sen zostali uznani za chorych na seksomnię.

Przeanalizowano wyniki od 832 osób (428 mężczyzn i 404 kobiet). Aż u 7,6% wykryto seksomnię (prawie cztery razy częściej u mężczyzn niż u kobiet)! Zdecydowana mniejszość z nich miała objawy innych zaburzeń snu. Osoby zgłaszające seksomnię miały objawy bezsenności, zmęczenia i depresji, ale nie miały one większego nasilenia niż u innych pacjentów z zaburzeniami snu. Badaczka poszukiwała też czynników sprzyjających seksomnii. Jej wyniki wykazały, że osoby chorujące na seksomnię nie spożywają częściej kofeiny, ani nie palą, za to spożycie narkotyków o alkoholu jest u nich istotnie większe niż w pozostałej części próby.

Najbardziej w tych wynikach zaskakuje fakt, że seksomnia rzadko współwystępuje z innymi parasomniami. Najważniejszym wnioskiem wydaje się uwaga praktyczna, by włączać pytania o seksomnię do wywiadu lekarskiego w klinikach zaburzenia snu, bo nie jest to powszechną praktyką. Godny podkreślenia jest także fakt, że te wyniki dotyczą wyłącznie osób z zaburzeniami snu, a nie ogółu populacji.

Źródło: Chung SA, Yegneswaran B, Natarajan A, Trajanovic N, Shapiro CM. Frequency of sexsomnia in sleep clinic patients. Sleep Vol. 33, Abstract Supplement, 2010, p. A226.

23:03, agata6500 , naukowe
Link Komentarze (1) »
Licznik odwiedzin: Internetowe liczniki DISCLAIMER: Zawartość bloga ma służyć wyłącznie popularyzacji wiedzy na temat seksomni i rekrutacji osób chętnych do udziału w anonimowym i dobrowolnym badaniu naukowym lub podzielenia się po prostu własnymi doświadczeniami. W żadnym razie nie można traktować treści tu zawartych jako porady lekarskiej! polska baza stron