Blog poświęcony mało znanej parasomnii polegającej na podejmowaniu aktywności seksualnej przez sen.
piątek, 21 sierpnia 2009
Komiczne aspekty seksomni

Zdarzają się także przypadki seksomni mające wydźwięk komiczny.

Partnerce jednego z pacjentów jego choroba zaczęła przeszkadzać dopiero gdy ten zaczął chrapać. Inna z opisywanych pacjentek regularnie próbowała odbyć stosunek seksualny z mężem, a gdy się budziła oskarżała małżonka o próbę zmuszenia jej do seksu.

 

Źródło: Anne Underwood, "It's called 'sexsomnia'", "Newsweek", 11 czerwca 2007, uzyskane: 21.08.2009 tutaj.

2 przypadki seksomni

Regularnie przeglądając sieć w poszukiwaniu doniesień na temat seksomni natrafiłam na krótki artykuł angielskojęzyczny pisany przez lekarza. Opisuje on jak sam poszukiwał (z trudem!) informacji na temat seksomni. Poświęcił również nieco miejsca wymienieniu psychologicznych trudności osób chorych oraz opisał dwa przypadki chorych mężczyzn, których leczył.

Frank Roman twierdzi, że prawdopodobnie wielu ludzi nie zgłasza się ze swymi dolegliwościami do lekarza ponieważ ma poczucie winy, zakłopotania, ze względów religijnych, moralnych, z powodu sposobu, w jaki zostali wychowani, ale także dlatego, że sami specjaliści rzadko kiedy wiedzą o istnieniu takiego zaburzenia.

Wspominałam, że doktor Roman opisał też dwa przypadki osób chorych, oto one:

1. Młody, uprzejmy mężczyzna, który cierpiał wcześniej na zespół Tourette'a i uskarżał się na nadmierną senność. Podczas badania polisomnograficznego (badanie wykonywane w laboratorium, podczas snu nocnego pacjenta, dokonuje się wówczas zapisu rytmu fal mózgowych, ruchu gałek ocznych oraz napięcia mięśniowego) masturbował się całą noc. Następnego dnia zupełnie o tym nie pamiętał. Oczywiście aparatura potwierdziła, że spał podczas wykonywania tych czynności.

2. Mężczyzna, który przez sen odbywał stosunki seksualne kończące się orgazmem z żoną, a następnego dnia tego nie pamiętał. Wnikliwe badania ujawniły, że cierpiał on na obturacyjny bezdech senny umiarkowanego stopnia. Po leczeniu tego schorzenia metodą CPAP, także objawy seksomni ustąpiły.

Jeśli u Ciebie lub partnera/ partnerki zdarzają się podobne epizody, to warto sprawdzić, czy nie jest to seksomnia. Prowadzę badanie nad tym schorzeniem i ta strona ma służyć ułatwieniu kontaktu z osobami chorymi, które mają ochotę wziąć udział w anonimowym i dobrowolnym badaniu naukowym lub po prostu chcą się podzielić swoimi doświadczeniami. Więcej szczegółów na temat badania znajduje się tutaj.

Źródło: Frank Roman "Sexsomnia". FOCUS: Journal for Respiratory Care & Sleep Medicine. FindArticles.com. 20 08 2009. http://findarticles.com/p/articles/mi_hb4758/is_2006_Jan-Feb/ai_n29251318/

czwartek, 20 sierpnia 2009
Aspekty prawne seksomni

W czasie epizodu seksomni osoba chora nie jest w stanie racjonalnie oceniać swojego postępowania ani nim kierować. Podejmowana przez nią aktywność nie jest aktywnością intencjonalną, a osoba nie jest krytyczna w stosunku do podejmowanych czynów.

Spełnia to kryteria "innego zakłócenia czynności psychicznych" w rozumieniu Kodeksu Karnego.

Art.31 k.k.:

Art. 31. § 1. Nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem.

§ 2. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

§ 3. Przepisów § 1 i 2 nie stosuje się, gdy sprawca wprawił się w stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć.

00:32, agata6500 , naukowe
Link Komentarze (2) »
Co to jest parasomnia?

Najprostsza odpowiedź brzmi: Jest to zaburzenie snu. Jednak przy obecnym stanie wiedzy medycznej należy taką odpowiedź uznać za głęboko niewystarczającą.

Parasomnię definiuje się jako niepożądanie zjawiska, najczęściej ruchowe lub wegetatywne, które pojawiają się głównie na granicach: pomiędzy snem i czuwaniem, między stadiami snu, podczas wybudzani lub częściowego wzbudzenia. Jest to jakby nakładanie się stanów czuwania oraz snu (REM i NREM).

Parasomnie można podzielić na dwie główne grupy, zależnie od fazy snu, w której występują. Są to parasomnie NREM i REM.

Parasomnie snu NREM powstają podczas snu wolnofalowego i w znacznej mierze pokrywa je niepamięć (to znaczy, że osoba po przebudzeniu nie pamięta co się z nią działo, co robiła). Uznaje się, że występują głównie w dzieciństwie i to często rodzinnie. Mogą być wywoływane niedojrzałością mózgu, niektórymi lekami, brakiem snu, alkoholem, gorączką. Do tych parasomni zaliczamy upojenie przysenne, lęki nocne i somnambulizm (lunatykowanie). Również seksomnia, której poświęcony jest niniejszy blog, zalicza się do tej kategorii.

Parasomnie snu REM zdarzają się w fazie snu o nazwie REM (rapid eye movement)- to faza bogata w marzenia senne. W jej trakcie napięcie mięśniowe spada, inaczej ludzie poruszaliby się po domu odgrywająć treść swoich marzeń sennych. Najbardziej charakterystycznym typem tego rodzaju parasomni są koszmary nocne, czyli nieprzyjemne marzenia senne. Ciekawą i właściwie nietypową parasomnią REM są tzw. zaburzenia zachowania podczas snu REM (RBD). Nietypowe jest to, że w tym zaburzeniu okresowo nie ma wcześniej wspominanego spadku napięcia mięśni w fazie REM. Skutkiem tego ludzie poruszają się w trakcie marzeń sennych (niestety, często się przed czymś bronią, więc mogą np. przypadkowo zrobić krzywdę sobie, lub osobie z którą śpią). Nietypowy jest także wiek występowania- 6. i 7. dekada życia u mężczyzn.

 

Opracowałam na podstawie książki: Bilikiewicz A., Pużyński S., Rybakowski J., Wciórko J. (red.) (2002), "Psychiatria" tom 2, Wrocław: Wydawnictwo Medyczne Urban& Partner

00:26, agata6500 , naukowe
Link Komentarze (5) »
kategoria:Polecane

Pragnę gorąco podziękować za zamieszczenie tego blogu na stronie głównej portalu blox.pl w kategorii "Polecane".

Jestem przekonana, że ułatwi to popularyzację wiedzy na temat opisywanego przeze mnie zaburzenia oraz ułatwi rekrutowanie osób cierpiących na seksomnię, które chciałyby wziąć udział w moim badaniu lub po prostu podzielić się swoimi doświadczeniami z tą parasomnią występującą u nich, lub u partnera.

środa, 19 sierpnia 2009
Doświadczenie żony osoby chorej

Tym razem zamieszczam krótki wpis na temat doświadczeń opisanych przez żonę mężczyzny cierpiącego na seksomnię. Ten wpis jest z 2001 roku, wiele się mogło zmienić w świadomości specjalistów od tego czasu.

Wpis jest po angielsku. Kobieta pisze o tym, że czuje się jakby nocne ataki jej męża były gwałtem. Jednocześnie z jej wypowiedzi wynika, że zdaje sobie sprawę, że małżonek nie udaje, że nie pamięta tych epizodów i że to nie jego wina. Wzmiankuje też o jego poczuciu winy i o tym, że czasem sypiają oddzielnie. Z wpisu wynika także, że kobieta sama poszukiwała informacji na temat tego, czy takie zaburzenie istnieje i na czym dokładnie polega.

Tutaj zamieszczam link do tej wzmianki:

http://www.sleepnet.com/rest6/messages/139.html

(uzyskane 19.08.2009)

piątek, 14 sierpnia 2009
seksomnia w filmie

Niniejszy wpis przygotowałam w oparciu o artykuł: Carlos H. Schenck,  Isabelle Arnulf,  and Mark W. Mahowald (2007), "Sleep and Sex: What Can Go Wrong? A Review of the Literature on Sleep Related Disorders and Abnormal Sexual Behaviors and Experiences", Sleep, 30(6): 683–702

Pojawił się tam dodatek poświęcony filmom.

  • film Samochody, Pociągi i Samoloty (reż. John Hughes, 1987). Po wyczerpującym dniu i nie dostaniu się nigdzie, żadnym środkiem transportu, dwóch nieznajomych ma dzielić wspólny pokój hotelowy z tylko jednym łóżkiem. Bohaterom udaje się zasnąć. Następnego ranka jeden z bohaterów przejawia parasomnię i inicjuje grę wstępną z zaskoczonym i opornym towarzyszem. Kiedy w końcu się on budzi, jest zszokowany tym, co zrobił i zaprzecza wielokrotnie jakoby działał celowo.
  • film Tajemnica Brokeback Mountain (reż. Ang Lee, 2005). Pierwszy przejaw fizycznej i seksualnej bliskości między dwoma kowbojami zachodzi w okolicznościach gwałtownego przebudzenia. Podczas snu w śpiworach w namiocie, jeden z bohaterów odwrócił się i sięgnął w kierunku drugiego, który spał zwrócony plecami. Drugi z bohaterów wówczas przebudził się, chwycił wyciągniętą rękę i wstał, po czym mężczyźni klęczeli naprzeciwko siebie i zaczęli się namiętnie całować.

Przyznaję, że pierwszego z tych filmów nie oglądałam.

03:24, agata6500
Link Komentarze (2) »
czwartek, 13 sierpnia 2009
zaproszenie na blog

Przygotowałam prezentację multimedialną stanowiącą zaproszenie na ten blog i krótko przedstawiąjącą jego zawartość.

Zapraszam do obejrzenia!


Czynniki wyzwalające i współchorobowość

Czynniki wyzwalające

Czynniki wyzwalające (inaczej spustowe, czy precypitujące), to takie, które ułatwiają wystąpienie jakiegoś zaburzenia.

Badacze podjęli próbę opracowania listy takich czynników w przypadku seksomni.

Osoby cierpiące na seksomnię zaskakująco często podają dotyk ciała partnera, z którym śpią, jako czynnik ułatwiający wystąpienie epizodu seksomni. Do innych czynników ryzyka należą także: spożywanie alkoholu, zmęczenie, długotrwały brak snu, używanie narkotyków, stres, stosowanie niektórych leków.

Współchorobowość

Współchorobowość (ang. comorbidity) oznacza współwystępowanie ze sobą określonych jednostek chorobowych. Okazuje się, że seksomni często towarzyszy depresja, inne parasomnie, bezsenność, sporadycznie chrapanie. Generalnie, osoby z seksomnią dość często w dzieciństwie lunatykowały, miały lęki nocne, albo moczenie nocne. W rodzinach takich osób także częściej niż przeciętnie zdarzają się parasomnie. Istnieją doniesienia o traumatycznych doświadczeniach w przeszłości, czy byciu ofiarą gwałtu wśród ludzi mających seksomnię.

18:33, agata6500 , naukowe
Link Dodaj komentarz »
Powszechna Deklaracja Praw Seksualnych

Zdecydowałam się zamieścić tutaj ten dokument, ponieważ jest on ważny z punktu widzenia zdrowia seksualnego w ogóle. Mam głębokie poczucie, że ten blog realizuje z powodzeniem punkty 9 i 10 niniejszego dokumentu.

Historia Powszechnej Deklaracji Praw Seksualnych

Jest to dokument, który został przyjęty podczas XIV Światowego Kongresu Seksuologów w Hongkongu, 26 sierpnia 1999 roku. Jednak w polskojęzycznych źródłach najczęściej widnieje on z datą sierpień 2002. Jest tak, ponieważ w tym roku została ona przyjęta przez WHO po publikacji przez profesora Marca Gana, prezydenta Światowego Towarzystwa Seksuologicznego w maju 2002 roku.

Treść Powszechnej Deklaracji Praw Seksualnych

Istota deklaracji opiera się na trzech fundamentalnych założeniach:

  1. Seksualność jest integralną częścią osobowości każdej istoty ludzkiej. Jej pełny rozwój zależy od zaspokojenia podstawowych ludzkich potrzeb, takich jak pragnienie obcowania, intymności, ekspresji uczuć, czułości i miłości.
  2. Seksualność wynika z interakcji zachodzących między jednostką a otaczającą ją strukturą społeczną. Pełen rozwój seksualności jest niezbędny do osiągnięcia dobrostanu w wymiarze indywidualnym, interpersonalnym oraz społecznym.
  3. Prawa seksualne należą do uniwersalnych praw człowieka, bazujących na niezbywalnej wolności, godności i równości wszystkich istot ludzkich. Ponieważ zdrowie jest fundamentalnym prawem człowieka, tak samo podstawowym prawem musi być jego zdrowie seksualne. W celu zapewnienia zdrowego rozwoju seksualności jednostek ludzkich i społeczeństw wszystkie społeczeństwa muszą uznawać, promować, szanować poniższe prawa seksualne i bronić ich wszystkimi środkami. Zdrowie seksualne rozwija się w środowisku, które uznaje, respektuje i szanuje te prawa seksualne.

1. Prawo do wolności seksualnej. Wolność seksualna obejmuje indywidualną możliwość wyrażania pełni potencjału seksualnego, wyklucza jednak wszelkie formy seksualnego przymusu, wykorzystywania i nadużyć w jakimkolwiek czasie i sytuacji życiowej.
2. Prawo do seksualnej odrębności, integralności i bezpieczeństwa cielesnego. Prawo to mówi o możliwości podejmowania niezależnych decyzji dotyczących życia seksualnego, zgodnych z własną moralnością i obowiązującą etyką. Obejmuje ono również sprawowanie kontroli nad własnym ciałem i czerpanie z niego zadowolenia oraz wolność od torturowania, okaleczania i jakiejkolwiek przemocy.
3. Prawo do prywatności seksualnej. Obejmuje ono prawo do indywidualnych decyzji i zachowań w sferze intymnej w stopniu, w jakim nie narusza to seksualnych praw innych osób.
4. Prawo do seksualnej równości. Odwołuje się ono do wolności od wszelkich form dyskryminacji, niezależnie od płci, orientacji seksualnej, wieku, rasy, klasy społecznej, religii ani fizycznej albo emocjonalnej niepełnosprawności.
5. Prawo do seksualnej przyjemności. Przyjemność seksualna, włączając w to zachowania autoerotyczne, jest źródłem fizycznego, psychologicznego, intelektualnego i duchowego dobra.
6. Prawo do emocjonalnego wyrażania seksualności. Wyrażanie seksualności obejmuje więcej niż przyjemność erotyczną lub zachowania seksualne. Osoby mają prawo do wyrażania swojej seksualności poprzez komunikowanie się, dotyk, wyrażanie uczuć i miłość.
7. Prawo do swobodnych kontaktów seksualnych. Oznacza ono możliwość zawarcia związku małżeńskiego lub niezawierania go, przeprowadzenia rozwodu i ustanawiania innych odpowiedzialnych związków seksualnych.
8. Prawo do podejmowania wolnych i odpowiedzialnych decyzji, co do posiadania potomstwa. Obejmuje ono prawo do decyzji o posiadaniu potomstwa, jego liczbie, różnicy wieku pomiędzy potomstwem oraz prawo pełnego dostępu do środków regulacji płodności.
9. Prawo do seksualnej informacji opierającej się na badaniach naukowych. Prawo to mówi, że informacje na temat seksualności człowieka muszą się opierać na wynikach rzetelnych i nienaruszających zasad etycznych badań naukowych i powinny być rozpowszechniane na wszystkich poziomach społecznych.
10. Prawo do wyczerpującej edukacji seksualnej. Edukacja seksualna jest procesem trwającym przez całe życie i powinny być w nią włączone wszystkie instytucje społeczne.
11. Prawo do opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia seksualnego. Opieka w zakresie zdrowa seksualnego powinna być dostępna i służyć zapobieganiu i leczeniu wszelkich problemów, chorób i zaburzeń seksualnych.

Prawa seksualne stanowią fundamentalne i uniwersalne prawa człowieka.

Tłumaczenie: prof. Zbigniew Lew – Starowicz

16:55, agata6500 , naukowe
Link Komentarze (1) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
Licznik odwiedzin: Internetowe liczniki DISCLAIMER: Zawartość bloga ma służyć wyłącznie popularyzacji wiedzy na temat seksomni i rekrutacji osób chętnych do udziału w anonimowym i dobrowolnym badaniu naukowym lub podzielenia się po prostu własnymi doświadczeniami. W żadnym razie nie można traktować treści tu zawartych jako porady lekarskiej! polska baza stron