Blog poświęcony mało znanej parasomnii polegającej na podejmowaniu aktywności seksualnej przez sen.
sobota, 10 października 2009
ciekawostka

Na dziś przewidziałam zamieszczenie ciekawostki jedynie pośrednio związanej z tematyką tego blogu. Niedawno natrafiłam na archiwalną już książkę autorstwa Mastersa i Johnson, która ukazała się w latach 80-tych ubiegłego wieku nakładem PZWL pod tytułem „Szczęśliwy związek” („The pleasure bond: a new look at sexuality and commitment”).

Książka przez te lata straciła nieco na aktualności, ale zawarto tam dość interesującą wzmiankę. Niestety, nie doszukałam się oryginalnych badań, które stwierdzałyby opisywaną zależność. Otóż wspomniana przeze mnie książka jest napisana w formie dialogu pomiędzy badaczami, a parami zadowolonymi ze swoich relacji. W jednym z momentów Masters wspomina o badaniu laboratoryjnym, które dotyczyło zachowania męża i żony w czasie snu. Okazało się, że zachowanie kobiety w czasie pierwszej godziny silnie zależy od tego, czy wcześniej przeżyła ona orgazm czy nie. Po orgazmie kobieta nieświadomie szuka przez sen kontaktu z ciałem mężczyzny, a jeśli go nie ma to w połowie przypadków przesuwa się na jego miejsce. U mężczyzn nie zaobserwowano tego rodzaju zależności.

Czyżby niedawne przeżycie orgazmu można było również zaliczyć do czynników wywołujących objawy seksomnii u kobiet?

PS. W dalszym ciągu przypominam o swoim badaniu naukowym adresowanym do osób, które miały kontakt z seksomnią.

Licznik odwiedzin: Internetowe liczniki DISCLAIMER: Zawartość bloga ma służyć wyłącznie popularyzacji wiedzy na temat seksomni i rekrutacji osób chętnych do udziału w anonimowym i dobrowolnym badaniu naukowym lub podzielenia się po prostu własnymi doświadczeniami. W żadnym razie nie można traktować treści tu zawartych jako porady lekarskiej! polska baza stron